Dominik Tadeusz (1928-2014) "Park" - poz. katalogowa 30

  • Cena wywoławcza: 7 000 zł
  • Estymacja: 10 000 - 12 000
  • Datowanie: 1957 r.
  • sygnatura: sygn. i dat. l. d.: "Dominik 1957" (ołówkiem)
  • Technika: akwarela, gwasz/papier
  • Wymiar: 40 x 54,5 cm w św. p-p.

Kompozycję abstrakcyjną z drugiej połowy lat 50. zaliczyć można do typowych dzieł artysty powstałych w tej dekadzie. Ekspresyjne plamy koloru wyrażają inspiracje światem natury. To właśnie malarstwo wrażeniowe, a nie przedstawieniowe, określić można jako ważny wyznacznik twórczości Tadeusza Dominika. Prace artysty są częścią muzealnych kolekcji w Polsce i za granicą (m. in. w Museum of Modern Art w Nowym Jorku czy Stedelijk Museum w Amsterdamie).

Biografia: Dominik Tadeusz (1928-2014)

Tadeusz Dominik urodził się 14 stycznia 1928 roku w Szymanowie, zmarł w 2014 roku

Artysta malarz, profesor akademicki, laureat licznych nagród i wyróżnień (m. in. Grand Prix Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie w 1968 roku czy Nagrody im. George’a Rowney’a w Londynie w 1973 roku). Związany był z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, początkowo jako uczeń Jana Cybisa, następnie jego asystent, a od 1979 roku profesor. W malarstwie Dominika obecne były inspiracje koloryzmem, malarstwem informel. Najważniejsze dla artysty były odwołania do natury. Pierwszą wystawą Dominika była ekspozycja w warszawskim Arsenale w 1955 roku. Poza malarstwem zajmował się drzeworytem, ceramiką, gobelinem czy grafiką komputerową.