Dominik Tadeusz (1928-2014) "Kompozycja, 1956"

  • 8 600 zł

  • Datowanie: 1956
  • sygnatura: sygn. i dat. p. d.: "Dominik 1956"
  • Technika: akwarela na podrysowaniu ołówkiem/papier
  • Wymiar: 37,7 x 55 cm w św. p-p.

Prace Tadeusza Dominika są częścią muzealnych kolekcji w Polsce i za granicą (m. in. w Museum of Modern Art w Nowym Jorku czy Stedelijk Museum w Amsterdamie). Artysta, uczeń Jana Cybisa, zyskał uznanie jako malarz, grafik, pedagog, posługujący się charakterystycznym stylem i językiem malarskim. W pierwszym okresie tworzył obrazy prezentujące malarstwo figuratywne, jednak jak zauważa Maryla Sitkowska w "Słowniku malarzy polskich": „w drugiej połowie lat 50. zaczął malować obrazy abstrakcyjne, zbliżone do malarstwa informel, w swym bogactwie form i nasyconej kolorystyce, inspirowane naturą”. W opisywanej pracy widać ekspresję typową dla tego okresu twórczego. W roku powstania „Kompozycji”, Dominik uczestniczył w Biennale w Wenecji. Zaprezentował tam cykl drzeworytów „Macierzyństwo”.

Biografia: Dominik Tadeusz (1928-2014)

Tadeusz Dominik urodził się 14 stycznia 1928 roku w Szymanowie, zmarł w 2014 roku

Artysta malarz, profesor akademicki, laureat licznych nagród i wyróżnień (m. in. Grand Prix Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie w 1968 roku czy Nagrody im. George’a Rowney’a w Londynie w 1973 roku). Związany był z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, początkowo jako uczeń Jana Cybisa, następnie jego asystent, a od 1979 roku profesor. W malarstwie Dominika obecne były inspiracje koloryzmem, malarstwem informel. Najważniejsze dla artysty były odwołania do natury. Pierwszą wystawą Dominika była ekspozycja w warszawskim Arsenale w 1955 roku. Poza malarstwem zajmował się drzeworytem, ceramiką, gobelinem czy grafiką komputerową.