Chełmoński Józef (1849-1914) "Spotkanie na postoju" - poz. katalogowa 17

  • Cena wywoławcza: 29 000 zł
  • Estymacja: 45 000 - 50 000
  • Datowanie: poł. lat 80. XIX w.
  • Technika: tusz lawowany, gwasz/papier kremowy
  • Wymiar: 15 x 26,5 cm w św. p-p.

na odwrocie napisy: "6" [w kółku] "/ 261 / Une Rencontre au Relais / 39 x 46" oraz odwrócony w stosunku do pozostałych "Joseph Chelmonski"

Obraz posiada ekspertyzę Pani Anny Tyczyńskiej – historyka sztuki

„Spotkanie na postoju” to pochodząca z okresu paryskiego ilustracyjna praca artysty. Wielopostaciowa scena rodzajowa charakteryzuje się dokładnością przedstawienia tematu. Wymiar pracy, technika malarska i główny motyw wyróżniają ją na tle powszechnie znanych dzieł artysty. Chełmoński współpracował z takimi czasopismami jak „Le Monde Illustré”, „Le Figaro Illustré czy „The Illustrated London News”. Przedstawiał w nich wydarzenia ze stolic europejskich miast czy swoich podróży. Reporterski wymiar rysunków traktować można jako ciekawe uzupełnienie twórczości artysty.