Chełmiński Jan (1851- 1925) "Oddział wojska"

  • 53 000 zł

  • sygnatura: sygn. l. d.: "Jan V. Chelminski"
  • Technika: olej/płótno
  • Wymiar: 38 x 48,7 cm

na krośnie fragment nalepki z oznaczeniem: "7930"

Wątki batalistyczne stały się głównym tematem obrazów Jana Chełmińskiego od 1890 roku. Artysta z budzącą podziw precyzją przedstawiał szczegóły umundurowania z okresu wojen napoleońskich czy legionów polskich. Co ciekawe, kolekcjonował również broń napoleońską i pogłębiał swoją wiedzę z zakresu wojskowo-historycznego. Słownik Artystów Polskich podaje, że pierwszą kompozycją historyczno-batalistyczną była „Bitwa pod York-Town”, z postaciami George’a Washingtona i Tadeusza Kościuszki. Inne motywy na płótnach artysty to portrety konne, sceny z polowań czy życia arystokracji. Chełmiński – uczeń m. in. Juliusza Kossaka i Józefa Brandta – inspirował się twórczością swoich mistrzów. Prezentowany oddział wojska w zimowym pejzażu to interesująca kompozycja wpisująca się w rozpoznawalny styl artysty.