Chagall Marc (1887-1985) "Ahaswerus i Waszti - praca dwustronna" - poz. katalogowa 44

  • Cena wywoławcza: 2 500 zł
  • Estymacja:

litografia barwna, papier welinowy; 35,3 x 26 cm;

na odwrocie czarno-biała kompozycja

Estymacja 3 500 - 4 000

Proweniencja:

kolekcja prywatna, Francja

Mourlot, F., Chagall Lithograph [II] 1957-1962, A. Sauret, Monte Carlo 1963, nr 251 + 274.

Jedna z litografii z wydania książkowego wykonanego na mocnym papierze welinowym. Cały nakład wykonany został przez paryską pracownię Murlota dla Teriade w Paryżu w roku 1960.

W 1956 roku francuski krytyk sztuki i wydawca Tériade wydał specjalny numer legendarnego magazynu o sztuce Verve, poświęcony wyłącznie tematyce biblijnej według Marca Chagalla. Na potrzeby tego wydania Chagall skomponował 18 pełnostronicowych kolorowych litografii i 12 czarno-białych. W swojej „Biblii I” Marc Chagall skupił się na postaciach ze Starego Testamentu, przykładowo prorokach i królach. Cztery lata później, w 1960 roku, wydany został kolejny numer „Ilustracji do Biblii”, zawierający 24 barwne litografie.