Bratkowski Roman (1869-1954) "Morze"

  • 2 950 zł

  • sygnatura: sygn. p. d.: "R. Bratkowski"
  • Technika: olej/tektura
  • Wymiar: 59,8 x 79,6 cm

Artystę ceniono za umiejętność operowania światłem i dużą wrażliwość. Zwracano także uwagę na warsztat malarza, w tym stosowaną przez niego kompozycję. „Morze” jest dowodem szczególnego znaczenia przyrody w jego twórczości.

Biografia: Bratkowski Roman (1869-1954)

Roman Bratkowski urodził się 2 września 1869 roku we Lwowie, zmarł 25 września roku 1954 w Wieliczce.

Roman Bratkowski był utalentowanym pejzażystą, z wyczuciem i dużą wrażliwością operującym światłem. Posiadał także doskonały zmysł obserwacji natury. W Słowniku Artystów Polskich o pejzażach artysty Janusz Derwojed pisze: „były one doskonale skomponowane i wykończone, przepojone nastrojem subtelnej melancholii. Odznaczały się umiejętnością obserwacji i syntezy zjawisk natury, a zwłaszcza akcentowaniem kontrastu ruchu i spokoju w krajobrazie”. Rzadziej malował portrety. Malarz uczył się w lwowskim gimnazjum. W wieku 20 lat rozpoczął studia w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie u profesorów Feliksa Szynalewskiego, Izydora Jabłońskiego i Władysława Łuszczkiewicza. Swoją wiedzę uzupełniał w Wiedniu u Christiana Griepenkerla i Alfreda Eisenmengera. Uczęszczał także do prywatnej szkoły Antona Ažbégo w Monachium. Bratkowski był profesorem Wolnej Akademii Sztuki założonej przez Stanisława Batowskiego we Lwowie. W okresie międzywojennym artysta mieszkał we Włoszech. Pełnił tam funkcję dyrektora Muzeum Jana Styki znajdującego się na wyspie Capri. Bratkowski prezentował swoje prace od 1891 roku. Uczestniczył w wystawach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie i Warszawie, Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, wystawach w Wiedniu. Obrazy artysty znajdują się m.in. w Muzeach Narodowych Krakowa i Warszawy.