Borysowski Stanisław (1901-1988) "Przystań łódek nad Sekwaną" - praca dwustronna - poz. katalogowa 12 - XX aukcja: sztuka dawna

  • Cena wywoławcza: 15 000 zł
  • Estymacja:

olej, płótno; 61 x 68,8 cm w świetle ramy;

sygn. p. d.: Borysowski

- kompozycja pejzażowa;

- nalepka: Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie / R. 1935. Maj-czerwiec Nr. 989/15/ Autor Stanisław Borysowski / Adres Kr. / Dzieło Przystań łódek nad Sekwaną / Wykonanie olej. Cena

Estymacja: 18 000 - 22 000

Proweniencja:

Kompozycja z motywem paryskim wieloletniego pedagoga i współtwórcy Grupy Toruńskiej. Borysowski po studiach w Krakowie kontynuował kształcenie w stolicy Francji pod kierunkiem Józefa Pankiewicza (I poł. lat 30). Paryż, obok Nowego Jorku i Wenecji był jednym z miast, w którym wystawiał swoje obrazy. Prezentowane dzieło eksponowane było w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w 1935 roku. Bogactwo kolorów w ciekawych zestawieniach i widoczne swobodne ruchy pędzla nadają kompozycji lekkości. Malownicza weduta miejska nawiązuje do ważnego okresu w twórczości artysty.