Borysowski Stanisław (1901-1988) "Paryski zaułek" - poz. katalogowa 19

  • Cena wywoławcza: 2 900 zł
  • Estymacja: 4 000 - 6 000
  • sygnatura: sygn. p. d.: "Borysowski Paryż"
  • Technika: olej / tektura
  • Wymiar: 23,7 x 30,2 cm w świetle ramy

Proweniencja:

Efektowna paryska kompozycja wieloletniego pedagoga i współtwórcy Grupy Toruńskiej. Borysowski po studiach w Krakowie kontynuował kształcenie pod kierunkiem Józefa Pankiewicza w stolicy Francji (I poł. lat 30). Paryż, obok Nowego Jorku i Wenecji był jednym z miast, w którym wystawiał swoje obrazy. W weducie miejskiej zdominowanej stonowaną kolorystyką malarz wykorzystał także ożywcze dla kompozycji odcienie czerwieni, zieleni czy błękitu. Kompozycja z widokiem na paryską kawiarnię pochodzi z istotnego dla artysty okresu twórczego.