Berdyszak Jan (1934-2014) "Koła podwójne" - poz. katalogowa 41

  • Cena wywoławcza: 4 000 zł
  • Estymacja: 6 000 - 8 000
  • Datowanie: 1962 r.
  • sygnatura: sygn. i dat. na odwrocie: "JAN / BER / DYSZ / AK / 1962"
  • Technika: gwasz/papier
  • Wymiar: 40 x 20,5 cm

W koncepcji artystycznej Berdyszaka ważną rolę odgrywa przestrzeń i przemiana. Intrygujące wykorzystanie form geometrycznych – często uciętych, wyciętych, niepełnych, ma za zadanie skierowanie uwagi odbiorcy na to, co jest poza ramami obrazu, na (pozorną) pustkę. Wieloznaczność pozostaje jednym z ważniejszych pojęć w terminologii artysty. Prezentowana praca powstała w 1962 roku. Nawiązuje do cyklu kół podwójnych tworzonych przez Berdyszaka od 1962 do 1964 roku.

Biografia: Berdyszak Jan (1934-2014)

Jan Berdyszak urodził się 15 czerwca 1934 roku w Zaworach, zmarł w Poznaniu 18 września 2014 roku.

Jan Berdyszak w latach 1952-1958 studiował rzeźbę w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Artysta zajmował zagadnieniem przestrzeni i jej wpływu na obiekt sztuki (wprowadził puste otwory w swoich kompozycjach, pozwalając na ingerencję przestrzeni rzeczywistej). Zainteresowania Berdyszaka obejmowały przestrzeń wewnętrzną (tworzoną przez artystę) i rzeczywistą (przypadkową, która ingerowała w obiekt i nadawała mu nowe znaczenia). Przekładał na język sztuki pojęcia abstrakcyjne: otwartości, nieskończoności. Był autorem m.in. cykli prac: „Koła podwójne”, „Obszary koncentrujące”, „Pass-par-tout”, „Przezroczyste”. W swoich artystycznych eksperymentach wykorzystywał grafikę, malarstwo, rzeźbę, instalacje. Działalność Jana Berdyszaka obejmowała projekty scenografii teatralnej, szkice rysunkowe, szereg publikacji. Był wieloletnim, zasłużonym pedagogiem, profesorem poznańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie Akademii Sztuk Pięknych).