Abakanowicz Magdalena (ur. 1930) "Oblicze 4" - poz. katalogowa 55

  • Cena wywoławcza: 4 500 zł
  • Estymacja: 5 000 - 6 000
  • Datowanie: dat. p. d.: "sierpień 2004" (ołówkiem)
  • sygnatura: sygn. l. d.: "M. Abakanowicz" (ołówkiem)
  • Technika: tusz lawowany/papier
  • Wymiar: 41,8 x 29,5 cm

na odwrocie nalepka z opisem pracy

Rozważania na temat ludzkiego ciała przyjmują w twórczości artystki najczęściej formę prac rzeźbiarskich. Najbardziej znane – abakany, stanowią znaczący wkład w rozwój współczesnej sztuki (nie tylko polskiej). Nowatorskie spojrzenie na tkaninę, jej wymiar przestrzenny, możliwości nadawania formy i eksperymentowanie z materią, składają się na rzeźbiarski fenomen Abakanowicz. Artystka, choć w mniejszym zakresie, zajmuje się również malarstwem i rysunkiem (przykładowo na przełomie lat 70. i 80.). „Oblicze” jest kontynuacją zainteresowania problematyką cielesności. Odindywidualizowany profil, bez płci, bez wieku, można traktować jako symbol anonimowości człowieka współczesnego.