Abakanowicz Magdalena (1930-2017) "Figury, z teki Katarsis" - poz. katalogowa 38

  • Cena wywoławcza: 4 000 zł
  • Estymacja:

datowanie: 1985

litografia, papier ze znakiem wodnym; 48,5 x 64,2 cm (kompozycja), 56 x 75 cm (arkusz);

sygn. i dat. p. d.: M. Abakanowicz 85;

oznaczenie edycji l. d.: 23/100

Estymacja 7 000 - 9 000

Proweniencja:

Wydawca:

Fattoria di Celle, Edizioni della Bezuga, Florencja.

Praca wystawiana:

A Walking Lesson: Abakanowicz / Markowski, Galeria Green Point Projects, Nowy Jork, listopad-grudzień 2017.

Jedna z litografii, która powstała w nawiązaniu do plenerowych prac rzeźbiarskich wykonanych w 1985 roku w Fattoria di Celle na terenie posiadłości włoskiego kolekcjonera Giuliano Gori. Teka została wydana przez drukarnię La Bezuga we Florencji. W cyklu 33 figur wykonanych we włoskim parku rzeźby artystka podjęła tematykę tożsamości i zmagania się z własnym losem. Pomimo, że rozważania na temat ludzkiego ciała przyjmowały w jej twórczości najczęściej formę prac rzeźbiarskich (choćby słynnych abakanów), obecne były także w pracach graficznych. Ta technika artystycznego wyrazu pozwala na wzbogacenie kolekcji o autorskie, niezwykle plastyczne przykłady twórczości Abakanowicz. Ze względu na często monumentalny charakter jej rzeźb, prace na papierze mają formę bardziej intymną i dostępną.