Półakt kobiecy

ID: 1242

44 x 29 cm w św. p-p.

akwarela, pióro/papier

Sygnatura

sygn. i dat. p. g.: "Kisling / Paris / 1949"

Datowanie

1949

Subtelny wizerunek kobiecy pochodzi z dojrzałego okresu twórczości Mojżesza Kislinga. Ten malarz żydowskiego pochodzenia powracał do tematyki aktu zarówno w formie prac graficznych, jak i malarskich. Opisywany obraz charakteryzuje delikatna kreska i oszczędna kolorystyka. Wybitny przedstawiciel École de Paris już w trakcie studiów, jak podaje Jerzy Malinowski i Barbara Brus-Malinowska, wyróżniany był za akty nagrodami i brązowymi medalami. W tym motywie malarskim dostrzega się przykładowo inspiracje ekspresjonizmem czy dziełami de Chavannesa. W latach 40. Kisling prezentował swoje dzieła na paryskich Salonach Jesiennych (1947, 1948 rok). Podczas II wojny światowej przebywał w Hiszpanii, Portugalii, a w 1941 roku zamieszkał w Nowym Jorku. Powrócił do Francji w 1945 roku.

na odwrocie nalepka galeryjna