Diana wypoczywająca

ID: 1582

6 100 zł

wys. 33 cm

fajans

Sygnatura

sygn. wyryta przy brzegu podstawy: "K. Laszczka"

Proweniencja:

kolekcja prywatna, Katowice

Puciata-Pawłowska J., Konstanty Laszczka. Życie i twórczość, Muzeum Okręgowe w Siedlcach, 1980.

Weiss Z., Łomnicka K., Konstanty Laszczka, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Kraków 2017.

Stan zachowania:

drobne odpryski, krakelura

Akty kobiece często pojawiały się w twórczości rzeźbiarza. Należały do nich takie dzieła jak „Niewolnica” czy „Zrozpaczona”. Z jednej strony prace Laszczki charakteryzowały się realizmem i podkreśleniem fizjonomii postaci, z drugiej często ogromnym ładunkiem emocjonalnym. Proponowana rzeźba „Diana wypoczywająca” daje wyraz mistrzostwa artysty. Znaną z mitologii rzymskiej postać bogini łowów, przyrody i płodności przedstawiono w naturalnej pozie, z typową dla artysty prostotą. Jej klasyczne piękno przywołuje skojarzenia z rzeźbą renesansową. Konstanty Laszczka współpracował ze skawińską fabryką „Hydraulika”. Wśród zrealizowanych tam projektów znalazły się m. in. wazy, plakieta czy repliki rzeźb. Co ciekawe, artysta jest także autorem podręcznika „Ceramika artystyczna. Krótkie wiadomości techniczne. Do użytku szkół przemysłowych i artystów”, ukończonej w 1928 roku. Jako znakomity pedagog dążył do ulepszenia rzemiosła artystycznego, podniesienia jego rangi i jakości wykonania.