Jachtoma Aleksandra (ur. 1932) "O zmierzchu"

  • 2 500 zł

  • Datowanie: 1999 r.
  • sygnatura: sygn. i dat. p. d.: "A. JACHTOMA 1999" (ołówkiem)
  • Technika: gwasz/papier
  • Wymiar: 43,7 x 34 cm w św. p-p.

Bogactwo tonacji kolorystycznych widocznych w prezentowanej pracy ujmuje subtelnością i szczególną poetyckością przekazu. Wyjątkowe wyczucie plamy barwnej, nadaje kompozycji harmonii. Kolor i światło to główne narzędzia języka malarskiego Aleksandry Jachtomy. W jej twórczości dostrzega się nawiązania do malarstwa Henryka Stażewskiego. O swojej fascynacji kolorem w wywiadzie z Elżbietą Dzikowską mówiła: „początkowo bawił mnie w najbrutalniejszych zestawieniach, w ostrych kontrastach. Potem zaczęłam wyciszać, przechodzić w gamy monochromatyczne. Kiedy byłam młodsza, pasjonowała mnie agresywność czerwieni, teraz moją ulubioną gamą są fiolety i błękity”.