Malecki Władysław Aleksander (1836-1900) "Widok na Wawel"

  • 0 zł

1873 r.
olej, płótno; 52 x 119 cm;
sygn. i dat. p. d.: W. Malecki / 1873

Obraz posiada opinię Pani Anny Tyczyńskiej, historyka sztuki, z dnia 6.10.2016.

Oferowany obraz stanowi pierwszą wersję większej kompozycji znajdującej się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Pochodzi ona z tego samego roku co pierwowzór, różni się jednak sztafażem. Większy format prezentowany był przez artystę w Kunstvereinie w Monachium już w 1873 roku, a następnie na Wystawie Światowej w Wiedniu i  Warszawie w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych. Podobna tematyka ujęta przez artystę w innym obrazie - „Przedmieście Krakowa” została wyróżniona złotym medalem na wystawie w Londynie.

Piękny pejzaż zwraca uwagę sposobem przedstawienia motywu krajobrazowego z widokiem na Wawel. Jak zauważa za Marią Poprzęcką autorka opinii - Anna Tyczyńska, interesujące jest „odheroizowane ujęcie samego motywu Wawelu”. W obrazie próżno szukać wzniosłej, patriotycznej symboliki. Urzeka w nim prostota ujęcia i dający się wyczuć sentymentalizm, wynikający z tęsknoty artysty za ojczyzną.

Biografia:

W latach 1852-1856 studiował w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Christiana Breslauera Uzyskanie stypendium rządowego umożliwiło mu wyjazd do Monachium i dalsze studia w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych (1866-1868). Podczas licznych podróży po Bawarii, wędrówek po Alpach, Tyrolu i podczas wyjazdów do kraju malował pejzaże, które wystawiał, m.in. w Warszawie, Krakowie, we Lwowie oraz w Monachium, Wiedniu, Berlinie i w Londynie, gdzie w 1874 zdobył złoty, a w 1877 srebrny medal. Jego sukcesy skończyły się po powrocie do kraju w roku 1880. Ciężko chory i zapomniany zmarł w biedzie. Pozostawił kilkaset obrazów i rysunków rozprzedanych na licytacji w 1901 roku.