Hasior Władysław (1928-1999) "Arka"

  • 70 000 zł

  • Datowanie: 1970
  • sygnatura: sygn., dat. i opisany na odwrocie: "W. HASIOR / -ARKA- / 1970"
  • Technika: technika asamblażu, płyta
  • Wymiar: 84 x 114 x 14 cm

Proweniencja:

„Arka” wykonana w najbardziej charakterystycznej dla artysty technice assamblażu, pochodzi z ważnego okresu twórczości artysty. Lata 70. były czasem intensywnej działalności wystawienniczej. Indywidualne ekspozycje zorganizowano m. in. w Kopenhadze, Szwecji, Wiedniu czy Łodzi. Istotny był udział w zbiorowej wystawie „100 Years Art in Poland” Królewskiej Akademii Sztuki w Londynie. Artysta na początku tej dekady współpracował z Teatrem Polskim we Wrocławiu projektując scenografie. W 1970 roku wspólnie z Józefem Szajną reprezentował pawilon polski na 35 Biennale w Wenecji.

Metaforyczne kompozycje rzeźbiarza wykonane ze zniszczonych, cywilizacyjnie zdegradowanych przedmiotów, wymagają niekonwencjonalnego spojrzenia na dzieło sztuki. Szczególnie dotyczy to formy, materialnej struktury zrywającej z klasyczną jego definicją. Dla Hasiora bezwartościowe w powszechnym rozumieniu śmieci, stają się równie ważnym (jeśli nie ważniejszym) nośnikiem znaczeń. Pozbawione wartości materialnej nabierają symbolicznego ciężaru. Artysta uważał, że celem działalności artystycznej jest prowokacja. Swoimi pracami szokował, budził szerokie zainteresowanie, nawet dzisiaj pozostają one niezwykle oryginalną artystyczną kreacją. Oferowany obiekt wykonany z fragmentów tkaniny, folii, szkła i innych, znakomicie oddaje wyobraźnię twórcy.