Tarasin Jan (1926-2009) "Kompozycja"

  • 13 000 zł

  • Datowanie: 1991 r.
  • sygnatura: sygn. i dat. p. d.: "JTarasin 91"
  • Technika: akwarela, gwasz/papier
  • Wymiar: 39,6 x 29,8 cm

- pieczęć: "WOJEWÓDZKI KONSERWATOR ZABYTKÓW / w Krakowie / Przedmiot nie podlega zakazowi / wywozu za granicę";

- nalepka z oznaczeniem: "24."

Rektor, profesor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, znacząca postać powojennej sztuki polskiej. Zajmował się malarstwem, grafiką, rysunkiem, fotografią. Malarstwo Jana Tarasina oscylowało wokół zagadnienia przedmiotu – znaku. Artysta przenosił na płótna kształty bliskie abstrakcji, pozbawione realistycznej dokładności, ale nawiązujące do przedmiotów rzeczywistych. Kompozycje składające się z uproszczonych, różnorodnych znaków (figur geometrycznych, liter) zestawiał w specyficzne układy, najczęściej poziome linie, które budowały umowną przestrzeń obrazu. Tarasina fascynowało pojęcie ruchu, zmienności, ambiwalencja sił. Ważną rolę odgrywały zarówno kształty, jak i kolory. Soczystość barwy czy oszczędność gamy kolorystycznej w naturalny sposób różnicowały podejścia interpretacyjne. W prezentowanej pracy z początku lat 90. artysta zastosował bogactwo kolorów, co było charakterystyczne dla tego okresu jego twórczości. W roku powstania omawianej pracy odbyła się indywidualna wystawa artysty „Zeszyty” w krakowskiej Galerii Starmach. Uczestniczył również w zbiorowej ekspozycji Positionen Polen w Künstlerhaus Bethanien w Berlinie.