Stażewski Henryk (1894-1988) "Układ geometryczny"

  • 52 000 zł

Datowanie: 1982 r.

akryl, drewno, płyta; 48,5 x 48,5 cm;

sygn. i dat. na odwrocie: 1982 / H. Stażewski

Proweniencja:

- kolekcja Joanny Lothe

- kolekcja prywatna, Warszawa

Artysta awangardowy, który odegrał znaczącą rolę w polskiej sztuce XX wieku. Jego twórczość wpisuje się w nurt abstrakcji geometrycznej i konstruktywizmu. Początkowo inspirował się kubizmem i teorią unizmu Władysława Strzemińskiego. Artystyczne wypowiedzi Stażewskiego obejmowały również malarstwo figuratywne, struktury reliefowe czy projekty scenograficzne.

Zamieszczona fotografia, na której widać artystę m. in. z prezentowaną pracą pochodzi z publikacji Małgorzaty Jurkiewicz, Joanny Mytkowskiej i Wiesława Borowskiego "Henryk Stażewski. Ekonomia myślenia i postrzegania", wydanej przez Fundację Galerii Foksal w 2005 roku.