Obrzydowski Wiesław (1938-2017) "Portret córki - praca dwustronna"

  • 8 300 zł

  • Datowanie: 2004 r.
  • sygnatura: sygn. i dat. u dołu: "WO'2004"; sygn. i dat. na odwrocie p. g.: "WO'04"
  • Technika: olej, technika własna/sklejka
  • Wymiar: 190,5 x 84,6 cm

Praca  nieoprawiona.

Malarstwo spontaniczne, żywiołowe, celowo antyestetyczne i prowokujące. Stanowiło kontrę wobec nauczania akademickiego lat 60. Artysta o „absolutnym oku”, jak wyraził się Wacław Taranczewski, proponował odbiorcy malarstwo surowe, pozbawione wyszukanych efektów stylistycznych. Artysta nie tworzył malarstwa zaangażowanego politycznie czy społecznie. Sięgał po portret, martwą naturę – klasykę motywów, przełożoną jednak na język buntu i nieoczywistości. Kipiąca od barw, intrygująca kompozycja podwójna, to kwintesencja stylu malarskiego artysty. Osobista w wymowie, dzięki portretowi córki, nabiera dodatkowej wartości kolekcjonerskiej.