Makowski Zbigniew (1930-2019) "Książka artystyczna"

  • 7 400 zł

gwasz, akwarela, tusz, czarny pisak; 22,6 x 17,6 cm;
sygn. i opisana na wewnętrznej stronie tylnej okładki: "KSIĄŻKA TA POWSTAŁA / DNIA TRZYNASTEGO / WRZEŚNIA 1960 ROKU / TO JEST DZIŚ. / CZASY DLA SZTUKI NIE / SĄ NAJLEPSZE. / POKORY I ODWAGI JED= / NOCZEŚNIE. / LABIRYNT WODA KAMI= / EŃ WRZECIONO. / AND SEEK YOUR PRAISE /Zbigniew Makows / ki / WARSZAWA;
na wklejce datowanie i autorski opis: TO JEST MUZYKA KTÓRA ROBI CO / WSZYSTKO / 13.IX.1960 ROK"

Proweniencja:

Książka A. N. Izergina „Malarstwo niemieckie XVII stulecia” stała się bazą do oryginalnej malarskiej ekspresji znanego artysty. Wycinki, zamalowania, rysunki i autorskie opisy przekształciły standardową formułę książki w zupełnie nowy obiekt artystyczny. Niemal każda strona nosi w sobie ślad malarskiej ingerencji. Artysta śmiało burzy zastaną konwencję. Projektuje na nowo, łamie kompozycję, bawi się formą. Wymowna jest również baza, na której pracował Makowski. Na publikację o malarstwie zostaje nałożona nowa malarska interpretacja, być może symboliczne zderzenie sztuki dawnej i współczesnej. Cenny jest także autorski opis z datą i miejscem powstania.
Księgi tworzył Makowski od początku lat 60. Wykorzystywał do swoich artystycznych celów gotowe publikacje, tak jak w oferowanej pracy, ale i tworzył obiekty autorskie, wykonywane w całości samodzielnie. Unikatowa forma artystyczna, nie tylko od strony wizualnej, ale i merytorycznej opartej na odwołaniach do literatury i bogatej symboliki, stała się artystycznym ewenementem. Ważna ekspozycja ksiąg artysty miała miejsce w Muzeum Narodowym we Wrocławiu w 2015 roku.