Kunka Lech (1920-1978) "Akt kobiecy"

  • 8 600 zł

olej, płótno; 113,5 x 81,5 cm;
sygn. i dat. l. d.: "L Kunka. 54";
na odwrocie napis: "Kunka";
na krośnie napis: "LECH KUNKA"

Proweniencja:

Soczysta, gęsta od barw kompozycja łączy elementy figuralne (postać leżącej kobiety) z abstrakcyjną formą. Nieco groteskowa, przejaskrawiona postać dzięki pomysłowemu zestawieniu barw i linii nabiera nietuzinkowego charakteru. Artysta kształcił się u Strzemińskiego i Légera. W latach 50. stosował geometryczne uproszczenia i kontrastowe kolory, a jednocześnie malował kompozycje pełne ekspresji. W 1955 roku uczestniczył w wystawie „Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi”, dwa lata później w II Wystawie Sztuki Nowoczesnej.