Grocholski Stanisław (1858-1932) "W karczmie"

  • 75 000 zł

olej, deska mahoniowa; 20,5 x 27 cm;

na odwrocie nalepki wystaw owe: I po co myśmy tam jechali! Malarze polscy w Monachium Muzeum Okręgowego w Suwałkach, Muzeum Okręgowego w Lesznie, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA „Zamek Książ”

Proweniencja:

Obraz wystawiany:

I po co myśmy tam jechali! Malarze polscy w Monachium:

- Muzeum Okręgowe w Suwałkach (5.05.- 31.08.2005)

- Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku (4.03. - 30.04.2006)

- Muzeum Okręgowe w Lesznie (12.05. - 2.07.2006)

- Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA, „Zamek Książ” (8.07. - 17.09.2006)

Obraz reprodukowany:

Fałtynowicz Z., Ptaszyńska E., Malarze polscy w Monachium, Muzeum Okręgowe w Suwałkach, Suwałki 2005, s. 84 (il. barwna).

Pełen dynamizmu, wielokrotnie wystawiany obraz „W karczmie”, pokazuje zamiłowanie Stanisława Grocholskiego do realistycznych scen rodzajowych. Artysta przez wiele lat mieszkał w Monachium, a następnie w Stanach Zjednoczonych. Grocholski pasjonował się wsią huculską. Scenę gry w karty można zaliczyć do charakterystycznych prac artysty.

Biografia: Grocholski Stanisław (1858-1932)

Stanisław Grocholski urodził się w Żołyni koło Łańcuta w roku 1858, zmarł w Buffalo w Stanach Zjednoczonych w 1932 roku.

Kształcił się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (m. in. u Łuszczkiewicza i Matejki), a także w Wiedniu, Paryżu i Monachium. Był twórcą realistycznych obrazów rodzajowych, portretów, scen religijnych. Grocholskiego określa się jako jednego z pierwszych malarzy, którzy w swoich obrazach pokazywali życie wsi huculskiej. Malował także wnętrza kościołów (np. polichromię kościoła św. Jadwigi w Chicago). W pracach artysty, szczególnie portretach, znaleźć można odwołania do secesji (był członkiem Secesji monachijskiej). Stanisław Grocholski założył własną szkołę rysunku i malarstwa, a jego dom był miejscem spotkań polskich artystów mieszkających w Monachium (sam malarz przebywał tam dwadzieścia lat). Poza tym pracował jako ilustrator takich czasopism, jak „Tygodnik Ilustrowany” i „Kłosy”. Artysta kilkadziesiąt lat mieszkał w Stanach Zjednoczonych. Obrazy Grocholskiego były wystawiane w krakowskim i lwowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych, warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych i Salonie Krywulta.