Fabijański Stanisław Ignacy Poraj (1865-1947) "Melancholia" - poz. katalogowa 7

  • Cena wywoławcza: 18 000 zł
  • Estymacja:

datowanie: 1929

olej, płótno; 135 x 69,5 cm w świetle ramy;

sygn. i dat. l. d. (częściowo czytelnie): S… [?] Fabijański / Kraków 1929 r.;

- sygn. i opisany: St. Fabijański / melancholia / czy ino tu w pustce jest Bóg / a wśród ludzi tylko zło?

- nalepka wystawowa: No  1929 / AUTOR Fabijański Stanisław / TYTUŁ DZIEŁA Melancholja / RODZAJ DZIEŁA olejny / …ENA / Podpis / Stanisław Fabijański;

- nalepka: 10780  Autor Fabijański  10780  / Tytuł Melancholja  Rodzaj dzieła ol. / Cena 4 000  Właściciel  Data;

- nalepka (uszkodzona i zamazana): Towarzystwo Przyja… / Poznań, [?] Plac Wolności 18. / Reg. obrazów nr. …[?] 37 / Nazwisko artysty: …nisław Fabijański / Tytuł obrazu (dzieła) / Melancholja / Cena sprzedaży: ol.;

- kartka galeryjna z opisem pracy

- na krośnie słabo czytelna pieczęć

Estymacja 30 000 - 40 000

Proweniencja:

Obraz wystawiany i ujęty w katalogu:

Salon 1929, Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Warszawa, poz. 70.

Interesująca pozycja w oeuvre artysty. Wśród popularnych motywów architektonicznych  i widoków miejskich prezentowany obraz wyróżnia się atmosferą zadumy i tajemniczości. Postać w długim płaszczu i z twarzą ukrytą w dłoniach przedstawiona została na tle późnojesiennego pejzażu. Atutem kompozycji jest historia wystawiennicza. „Melancholia” prezentowana była na ekspozycji Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w 1929 roku. Bliska Fabijańskiemu była tematyka historyczna, legionowa, a nawet społeczna (obraz „Pogrzeb strajkującego”). Oferowany obraz wpisuje się w ten mniej popularny na rynku aukcyjnym motyw. Przejmujący obraz warty jest zauważenia także ze względu na talent i sprawny warsztat malarski absolwenta krakowskiej akademii.