Duda-Gracz Jerzy (1941-2004) "Obraz 2977 (Lubinicko)" - poz. katalogowa 17

  • Cena wywoławcza: 17 000 zł
  • Estymacja:

datowanie: 2004

olej, płyta; 38,5 x 59,3 cm w świetle ramy;

sygn., dat. i opisany  l. d.: DUDA GRACZ · 2977/04 ·

na odwrocie autorska nalepka z opisem pracy: DUDA GRACZ / TYTUŁ „OBRAZ 2977 (LUBINICKO / - MAJ)” / TECHNIKA olej / WYMIARY 40 X 60  ROK 2004 / UWAGI

Estymacja 25 000 - 35 000

Proweniencja:

kolekcja rodziny artysty

Pejzaże Dudy-Gracza mają w sobie melancholijną czułość i subtelny urok. Inaczej niż w przypadku kompozycji figuralnych - dosadnych w treści, nieraz rubasznych czy groteskowych, wydają się być czystym zachwytem nad naturą. O ile twórczość artysty była w znacznej mierze przesiąknięta realizmem, stanowiła swoisty komentarz do polskiej obyczajowości czy historii, o tyle w motywach pejzażowych zwraca uwagę wrażliwość na barwę, harmonia i wyciszenie ujęte w kompozycji obrazu. Zadziwia intymny nastrój tych dzieł. Nie są tak popularne jak obrazy należące do kanonu dzieł artysty (choćby z cyklu „Motywy i portrety polskie”), ale stanowią ważny nurt jego pracy artystycznej. Warto wymienić przykładowo cykle „Pejzaże Polskie” czy „Chopinowi - Duda-Gracz”. Malarz uwiecznił widoki m. in. z Brzegów, Porąbki czy Łagowa. Oferowany obraz należy do klasycznego pejzażu - pozbawiony jest  literackich odniesień czy symboliki. Czysta gra barw. Znacząca jest data namalowania obrazu - rok nagłej śmierci artysty.