Blond (Blumenkranc) Maurice (1899- 1974) "Miasto"

  • 11 000 zł

olej, płótno; 61 x 82 cm;

sygn. l. d.: M Blond;

na krośnie oznaczenia: 491; 1969; 168

Proweniencja:

Urodzony w Łodzi malarz żydowskiego pochodzenia posługiwał się często pastelową paletą kolorów.  Związany przez większość życia z Francją, w tym z Paryżem, do którego wyjechał w 1924 roku, uwieczniał na swoich płótnach ujęcia architektury miejskiej, motywy pejzażowe, ale także martwą naturę i portrety. Tworzył w nurcie postimpresjonizmu, swobodnymi, zamaszystymi pociągnięciami pędzla. Jasne, niekiedy jaskrawe zestawienia barw i uproszczona figuracja stosowane przez artystę, kreują nieco naiwną, ale pełną uroku wizję świata.