Wroniszewska Barbara (ur. 1956) "Wyrwane z kontekstu, z cyklu Czarno na białym"

  • 9 500 zł

2019 r.

tusz, płótno; 139,5 x 139,5 cm;

sygn. u dołu (w kompozycji): Barbara Wroniszewska

Obraz wystawiany i reprodukowany w katalogu:

V Bożonarodzeniowy Salon Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Krakowskiego, Pałac Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, Kraków, 2019, s. 23.

Nieodparta potrzeba poznania zmusza nas do tworzenia obrazów bratnich istnień, innych bytów. Tworzymy skończone – tak nam się wydaje – obrazy zastanego życiem makro i mikro wszechświata. W stosunku do zastanej PRAWDY, ograniczenia budowane rozumieniem, możliwościami poznania, wyrywają z jej kontekstu jakąś część. Różną i inną od tej, która JEST. „Wyrwane z kontekstu” prosto obrazuje, że wyrywając PRAWDZIE kontekst, tworzymy dwa zafałszowane – chociaż wydają się skończone - byty. Mając tę świadomość wyrwaną z kontekstu cząstkę uczynimy tylko zaczynem do poszukiwań tego co JEST, nie mając gwarancji do poznania pełnej PRAWDY, jednak droga do stworzenia jej obrazu wydaje się najtrafniejsza.

Barbara Wroniszewska

Biografia: Wroniszewska Barbara (ur. 1956)

Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką, scenografią. Jest autorką tomików wierszy „12 łabędzich piór” i „W stronę słowa” oraz scenariusza spektaklu ”Białe Wiedźmy”, zrealizowanego w Zielonej Górze. Wśród jej licznych projektów artystycznych można wymienić współpracę scenograficzną do filmu „Muzyka, wojna i miłość” Marthy Coolidge, redakcję „Głosu Zbąszynia", pisma literacko - artystycznego „ARTIKĄT” oraz działalność (jako współzałożycielka i prezes) Stowarzyszenia „Fokus”. Występowała m. in. w słynnej krakowskiej Piwnicy pod Baranami. Artystka prowadzi Galerię „PRETEKST” (wcześniej autorską pracownię malarstwa artystycznego). Od kilkunastu lat związana jest z Krakowem. Aktywnie uczestniczy w wystawach zbiorowych i indywidualnych. Prace artystki obecne są w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą (Francja, Niemcy, USA). Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz nieformalnej grupy artystycznej „44”.