Menu
Zamówienie

Zabytek pójdzie pod młotek. Licytacja już w czwartek

Dodany w dniu

XIV Aukcja Sztuki Dawnej i Współczesnej

7.03.2019, godz. 19:30, Sheraton Grand Kraków

 

 

 

January Suchodolski "Scena batalistyczna ze Stefanem Czarnieckim"

Stefan Czarniecki jak malowany

Wyjątkowy, bo wpisany do rejestru zabytków jako dobro kultury. Charakterystyczny - ze względu na rozpoznawalny w dorobku artysty motyw i układ kompozycyjny. Z ciekawym tematem - batalistycznym epizodem z XVII-wiecznej wojny polsko-rosyjskiej. January Suchodolski był nie tylko uznanym malarzem, ale i żołnierzem. Muzealnej klasy obiekt to gratka dla miłośników XIX-wiecznego malarstwa.

 

Stanisław Ignacy Witkiewicz "Portret Jerzego Rożniewicza"

Witkacy po trzydziestce

Portrety było często malowane przez artystę. Powstała nawet Firma Portretowa specjalizująca się w podobiznach malowanych pastelami. Ten jest jednak szczególny. Powstał jeszcze przed „masową” produkcją. „Portret Jerzego Rożniewicza” z 1918 roku wymieniany jest w jednej z najważniejszych publikacji o artyście, wydanej przez Muzeum Narodowe w Warszawie. Portrety Witkacego namalowane przed 1920 rokiem nadal są mniej dostępne na rynku aukcyjnym, a przez to szczególnie cenione i poszukiwane przez kolekcjonerów. Klasyczny, ale niebanalny wizerunek męski stworzył Witkacy w wieku 33 lat.

 

Ryszard Winiarski "Seria ośmiu prac Order vertical game 4 x 4" 

Fenomen Winiarskiego

Jeszcze kilkanaście lat temu prace Ryszarda Winiarskiego na rynku aukcyjnym można było nabyć (w zależności od techniki, formatu czy daty powstania) nawet od ok. 8 000 zł. Sześć lat temu ceny sprzedaży wzrosły do ponad 100 000 zł. I takie sumy utrzymują się nadal. Fenomen twórczości tego artysty z pewnością wynika z fascynującego połączenia matematyki i sztuki, które wykreował. Seria ośmiu prac sygnowanych i datowanych przez artystę pochodzi z 1981 roku.

  

To tylko kilka obiektów, które tworzyć będą wyjątkowy charakter najbliższej aukcji. Ponad pięćdziesiąt wyselekcjonowanych obrazów o bogatej tematyce i technice wykonania łączy wysoki poziom artystyczny gwarantowany przez ich wybitnych autorów.


Podziel się← Starszy post Nowszy post →