Menu
Zamówienie

Po ponad 100 latach obraz kobiety w masce Teodora Axentowicza trafia pod młotek

Dodany w dniu

 

IX Aukcja Sztuki Dawnej i Współczesnej

czwartek, 22.06.2017, godz.: 19:30

Sheraton Grand Kraków,

ul. Powiśle 7

 

Aukcje Polskiego Domu Aukcyjnego na stałe wpisały się w kalendarz kulturalnych wydarzeń Krakowa. Najlepsza sztuka dawna i współczesna oraz różnorodna oferta to znaki rozpoznawcze przygotowywanych z dużą starannością katalogów.

Wśród perełek czerwcowej oferty bez wątpienia akt w masce Teodora Axentowicza, a także obrazy Jana Stanisławskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Kossaków, Jaxy-Małachowskiego czy Aleksandra Mroczkowskiego. Szczególnie interesująco przedstawiają się pozycje sztuki współczesnej: Alfred Lenica, Henryk Stażewski, Wanda Gołkowska, Kajetan Sosnowski, Erna Rosenstein, Jadwiga Maziarska, Jerzy Nowosielski i inni. Poza tym m. in.: rzeźby Igora Mitoraja, prace Jana Saudka i Salvadora Dalego.

 Axentowicz Teodor "Noc"

Wyjątkowa noc Teodora Axentowicza

Po raz pierwszy na polskim rynku antykwarycznym pojawił się taki obraz Axentowicza. Do tej pory podobne przedstawienie kobiecego aktu autorstwa tego artysty, nie było znane szerszej publiczności ani dostępne w ofercie sprzedaży. Prawdziwa gratka dla miłośników jego twórczości. Obraz intrygującej kobiety w masce – subtelnej i kuszącej, prawdopodobnie został zainspirowany barwnym życiem, które w Paryżu prowadził młody malarz (wspomina o tym literatura). Duży format pracy i klasyczna dla artysty technika pastelu - dodatkowo zwracają uwagę na kompozycję. Mistrz kobiecego portretu z przełomu wieków, tym razem postawił na nieszablonowe podejście do tematu.

 Kossak Wojciech "Strzelec"

Na celowniku Wojciecha Kossaka

Niepokazywany wcześniej obraz artysty z 1912 roku. Ze względu na okres powstania nawiązuje do wydarzeń przed I wojną światową i odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Ciekawe, rzadko spotykane u artysty ujęcie postaci. Pełna napięcia scena wzmocniona jest intensywną kolorystyką.

 Dali Salvador "Z cyklu Boska Komedia"

Boski Salvador Dali

Należy do ścisłej światowej czołówki malarzy. Unikatowy drzeworyt z cyklu Boska Komedia, pochodzi z niskiego nakładu zaledwie 150 sztuk. Pięćdziesiąty egzemplarz tej edycji został odręcznie podpisany przez artystę. Prace z tego cyklu na rynkach zagranicznych osiągają nawet kilka tysięcy euro. Na aukcji w Polskim Domu Aukcyjnym licytacja tego obiektu rozpocznie się od zaledwie 7 000 zł.

 Dwurnik Edward "Plan miasta"

Edward Dwurnik w mieście

Olejna praca z najbardziej rozpoznawalnym motywem malarskim artysty. Namalowana przez Dwurnika w wieku 31 lat. Uproszczony sposób malowania nawiązuje do stylistyki Nikifora – najważniejszej inspiracji twórczej artysty.

 Stanisławski Jan "Zakole Dniepru"

Dniepr Jana Stanisławskiego

Ukochana rzeka artysty. Malowana z wielką czułością. Czysty pejzaż. Czysty zachwyt nad naturą. Nieduży format tektury, impresja koloru i światła, budują zachwycającą, subtelną kompozycję.

 

biuro@polskidomaukcyjny.com.pl

tel.: 603 190 060 / 12 341 47 37


Podziel się← Starszy post Nowszy post →