Menu
Zamówienie

Menkes Zygmunt (1896-1986)

Dodany w dniu

Zygmunt Menkes (1896-1986) przyszedł na świat we Lwowie w 1896 roku, zmarł w Riverdale w Stanach Zjednoczonych w 1986 roku

Zygmunt Menkes był wybitnym malarzem związanym ze środowiskiem École de Paris, pedagogiem, rzeźbiarzem. Tematem jego obrazów były portrety (w tym we wnętrzach), martwe natury, akty, a także pejzaże, sceny religijne i figuralne. Malował olejnie, tworzył rysunki, gwasze, akwarele. Do jego dorobku zalicza się także kilka rzeźb. Początkowo studiował w Szkole Przemysłowej we Lwowie, a następnie na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1922 roku był uczniem Archipenki w Berlinie. Rok później, w wieku 27 lat wyjechał do Paryża. Z Francją związał się na stałe od 1925 roku. Mieszkał z innymi znanymi artystami: Eugeniuszem Zakiem i Chagallem. Malarz inspirował się sztuką Matisse’a, Soutina i fowizmem. Do jego prac zaliczają się obrazy o tematyce biblijnej. Ważnym motywem w jego twórczości były także sceny rodzajowe z Żydami, w tym przedstawiające cierpienia ludności żydowskiej mieszkającej w warszawskim getcie. Istotną rolę w malarstwie Menkesa odgrywał kolor, z czasem „zawężony do mocnych, nasyconych brązów, żółcieni, czerwieni, zieleni i aksamitnej czerni; artysta subtelnie modulował barwy, nadając im wewnętrzny blask”. Często postacie czy przedmioty posiadają dodatkowo obrysowany gruby kontur. W późniejszym etapie twórczości Menkes „coraz bardziej komplikował układy kresek, zagęszczał sieć linii i wzbogacał fakturę”. Jego obrazy charakteryzowały się również geometryzacją form.

Menkes należał do Zrzeszenia Artystów Plastyków Zwornik, Associated American Artists Gallery i French Art. Gallery. Był nauczycielem w nowojorskiej Art. Students League. Aktywnie uczestniczył w wystawach artystycznych, w tym paryskich Salonach (Jesiennym, Niezależnych, Tuileries). Swoje prace prezentował w wielu francuskich i amerykańskich galeriach (m. in. Bernheim czy Le Portique) oraz Kanadzie i Anglii. Indywidualne wystawy Zygmunta Menkesa odbyły się w Galerie Le Portique w Paryżu (1928 r.), Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie (1930 r.), Żydowskim Towarzystwie Krzewienia Sztuk Pięknych w Warszawie (1931 r.) i Sulivan Gallery w Nowym Jorku (1936 r.).

 

 

Polski Dom Aukcyjny Wojciech Śladowski


Podziel się← Starszy post Nowszy post →