Malecki Władysław Aleksander (1836-1900) "Niedziela"

  • 85 000 zł

  • Datowanie: 1874 r.
  • sygnatura: sygn. i dat. l. d.: "W. Malecki / 1874"
  • Technika: olej/deska
  • Wymiar: 20 x 23,5 cm

- napisy (częściowo czytelne): "BRETONA oraz Newes zusammen / mad…?; Newes; 28";

- nalepka: "A Pütterich / k. k. Hofvergolder / MÜNCHEN / Löwengrube 17."

Malarz pejzażysta, autor kompozycji historycznych, rodzajowych, wielokrotnie nagradzany za swoją pracę twórczą. Przedstawiciel szkoły monachijskiej i realizmu w malarstwie. Piękny pejzaż ze sztafażem namalowany w trakcie kolejnego, około dziesięcioletniego pobytu Władysława Maleckiego w Monachium. Janusz Derwojed, opisując twórczość artysty, zaliczył ten okres do szczególnie udanych: „Malecki podróżował po Bawarii, malował górskie pejzaże z Alp i Tyrolu,  przyjeżdżał też czasem do kraju. Co roku niemal przysyłał obrazy na wystawy do Warszawy, Krakowa i Lwowa”.