Kurzawa Antoni (1842-1898) "Mazur"

  • 24 000 zł

  • Datowanie: XIX w.
  • Technika: terakota
  • Wymiar: wys. 33 cm
Terakotowa figura przedstawiająca parę tańczącą oberka, terakota malowana na zimno

Biografia: Kurzawa Antoni (1842-1898)

Antoni Kurzawa urodził się w 1842 roku w Turzy koło Gorlic, zmarł w przytułku dla ubogich w 1898 roku w Krakowie.

Antoni Kurzawa kształcił się początkowo u Parysa Filippiego, a następnie w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Henryka Kossowskiego, w Wiedniu pod opieką Franza Bauera oraz w Paryżu u Henri Chapu. Był znanym i cenionym rzeźbiarzem. Kurzawa tworzył kompozycje rodzajowe, religijne, alegoryczno-symboliczne, portrety. Stworzył wiele pięknych nagrobków (na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, Powązkach w Warszawie czy Cmentarzu Rakowickim w Krakowie), m. in. „Anioł Zmartwychwstania” i „Anioł otulający skrzydłami dziecko”. Był autorem również dzieł o tematyce folklorystycznej (np. prezentujących tańce polskie – „Mazur”), baśniowej („Twardowski niesiony przez diabła na drzwiach kościelnych”) czy historycznej (sceny z wojen napoleońskich). „Mickiewicz budzący geniusza poezji” to najbardziej znane dzieło rzeźbiarza, które z powodu przegranego konkursu artystycznego Kurzawa w akcie desperacji zniszczył.  Artysta wystawiał w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, w Salonie Krywulta, Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, a także we Lwowie i Radomiu. Jego grób znajduje się  na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.