Kolesnikow Stiepan Fiodorowicz (1879-1955) "Myśliwy"

  • 44 800 zł

  • Datowanie: 1909 r.
  • sygnatura: sygn. cyrylicą i dat. l. d.: "C. Колесников 1909"
  • Technika: olej/płótno
  • Wymiar: 75,6 x 101,5 cm

Prezentowana praca wybitnego rosyjskiego malarza powstała we wczesnym okresie jego twórczości. W 1909 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Petersburgu oraz zdobył medal na międzynarodowej wystawie w Monachium. Rok później wyjechał na zagraniczne stypendium, by kontynuować naukę i rozwijać swój talent. Obraz ze względu na czas powstania i talent artysty jest pracą o szczególnej wartości kolekcjonerskiej.

Biografia: Kolesnikow Stiepan Fiodorowicz (1879-1955)

Stiepan Fiodorowicz Kolesnikow (Kolesnikow, Cтепан Фeдорович Koлесников, Kolesnikoff, Kolesnikov) urodził się na Ukrainie w 1879 roku, zmarł w Belgradzie w roku 1955.

Stiepan Fiodorowicz Kolesnikow był wybitnym rosyjskim malarzem. W jego dorobku artystycznym pojawiają się sceny rodzajowe, pejzaże z Ukrainy czy Chorwacji. Ważne miejsce w jego twórczości zajmował kolor. Motywem często powracającym w obrazach Kolesnikowa były poruszane wiatrem gałęzie drzew. W tzw. okresie rosyjskim, artysta sygnował swoje prace cyrylicą, później stosował alfabet łaciński.

Początkowo zdobywał wiedzę samodzielnie, następnie uczył się w Szkole Sztuk Pięknych w Odessie, gdzie uzyskał stypendium i ukończył je z pierwszym miejscem. Kontynuował studia w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu pod opieką Aleksandra A. Kisieliewa. Uzdolniony artysta po otrzymaniu dyplomu i tytułu artysty w 1909 roku, uczestniczył w międzynarodowej wystawie w Monachium, na której zdobył medal. Rok później wyjechał na stypendium. Od roku 1915 do 1920 Kolesnikow mieszkał w Odessie, aktywnie uczestnicząc w organizowanych tam wystawach. Następnie zamieszkał w Belgradzie. Był profesorem tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Na jego talencie poznał się sam król Aleksander I Karadziorzievića, dla którego malował obrazy. Artysta prezentował swoje prace m. in. w Pradze, Paryżu, Belgradzie.