Kierska-Hoffmann Ewa (1923-2013) "Do Brunona Schulza"

  • 1 400 zł

  • Datowanie: 1947 r.
  • sygnatura: sygn. na odwrocie: "EK"
  • Technika: piórko/papier
  • Wymiar: 10,5 x 14,5 cm w św. p-p.

Obraz wystawiany: „Ewa Kierska – Ilustracje do prozy Brunona Schulza, Galeria Dyląg, kwiecień - maj 2015

Artystka w latach 40. wykonała ilustracje do prozy Brunona Schulza. Przedstawiony rysunek jest jedną z prac malarki z tego cyklu, do niedawna nieznanego szerszym odbiorcom. „Wspaniałe rysunki Ewy Kierskiej, wykonane piórkiem i tuszem, czasem lawowane akwarelą, uderzają odrębnością i trafnością formy. Odnoszą się do Sklepów cynamonowych i Sanatorium pod klepsydrą. Nie ma w nich pokusy zapożyczeń formalnych u Schulza, które dziś tak często prowadzą do pastiszy. Ewa Kierska nie jest epigonką, lecz pionierką twórczej lektury Schulza” – pisała Anna Baranowa.

Twórczość Ewy Kierskiej-Hoffmann obejmowała przede wszystkim malarstwo iluzjonistyczne, tzw. trompe l’oeil. Artyści stosowali złudzenie trójwymiarowości przykładowo już w XVII-wiecznym malarstwie holenderskim. Popularne w malarstwie Kierskiej-Hoffmann były martwe natury z otwartymi książkami. Rysunek „Do Brunona Schulza” stanowi przykład ilustracyjnej twórczości artystki.