Jachtoma Aleksandra (ur. 1932) "Poliptyk 7"

  • 3 550 zł

  • Datowanie: 1987 r.
  • Technika: olej/płótno
  • Wymiar: 30 x 40 cm

na odwrocie napis autorski: "ALEKSANDRA JACHTOMA / WYM. 30 X 40 / POLIPTYK 7 [cyfra ujęta w kole] TECH. OLEJ / ROK 1987"

Monochromatyczna praca wykonana w jednym z ulubionych kolorów artystki. Obrazy Aleksandry Jachtomy nawiązują do malarstwa Henryka Stażewskiego. Artystka jednocześnie w wyjątkowy dla siebie sposób operuje kolorem i światłem. Małgorzata Kitowska-Łysiak zwraca uwagę, że „lapidarność geometrycznych form (owali, prostokątów) i jednorodność tonacji kolorystycznych nadają tym kompozycjom ściszony, poetycki, nawet kontemplacyjny ton”. W 1987 roku, kiedy powstał „Poliptyk 7”, Aleksandra Jachtoma została laureatką nagrody Ministerstwa Kultury i Sztuki za całokształt pracy twórczej.