Gędłek Ludwik (1847-1904) "Jeńcy"

  • 52 000 zł

  • Datowanie: 1881 r.
  • sygnatura: sygn. i dat. p. d.: "L Gędłek Wien 1881"
  • Technika: olej/deska mahoniowa
  • Wymiar: 26 x 31,8 cm

Ludwik Gędłek specjalizował się w malarstwie rodzajowym, scenach batalistycznych, pejzażach podkrakowskich. Związany był ze środowiskiem wiedeńskim: od 1872 roku uczył się w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych pod opieką Eduarda Peithnera von Lichtenfels i Carla Würzingera. Na stałe mieszkał i tworzył w Wiedniu. Obraz artysty o interesującej tematyce, wysokim kunszcie malarskim, potwierdza talent malarza, doceniony przykładowo przez Muzeum Narodowe w Warszawie czy Lwowską Galerię Obrazów.

Biografia: Gędłek Ludwik (1847-1904)

Ludwik Gędłek urodził się 30 czerwca 1847 roku w Krakowie, zmarł w Wiedniu 15 lutego 1904 roku

Ludwik Gędłek był studentem Władysława Łuszczkiewicza w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Kontynuował edukację w akademii wiedeńskiej pod opieką Eduarda Peithner von Lichtenfelsa i Carla Würzingera. W obrazach artysty dominowały pejzaże podkrakowskie oraz sceny rodzajowe i batalistyczne z końmi. Posługiwał się techniką olejną. Gedłek wystawiał w Dreźnie, Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie i Lwowie oraz w Salonie Krywulta. Uczestniczył w ekspozycji „Koń w sztuce”. Obrazy artysty wzbogacają zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Polskiego w Chicago czy Lwowskiej Galerii Obrazów.