Dominik Tadeusz (1928-2014) "Pejzaż abstrakcyjny"

  • 8 300 zł

  • Datowanie: 1956 r.
  • sygnatura: sygn. i dat. p. d.: "Dominik 1956"
  • Technika: technika mieszana/papier
  • Wymiar: 38 x 52,3 cm w św. p-p.

na odwrocie napisy: "KK.153/2/02/02 / wym. 39 x 52,5 cm / KK 10/17 / 600000"

Obrazy abstrakcyjne bliskie malarstwu informel można zaobserwować w twórczości Tadeusza Dominika w drugiej połowie lat 50. Niezmiennie ich główną inspiracją pozostawała natura. Dekada ta, jak podaje dalej Słownik Malarzy Polskich, była istotna również ze względu na aktywność wystawienniczą artysty. W roku powstania „Pejzażu abstrakcyjnego”, Dominik reprezentował Polskę na Biennale w Wenecji. W 1955 roku brał udział w wystawie w Arsenale.

Biografia: Dominik Tadeusz (1928-2014)

Tadeusz Dominik urodził się 14 stycznia 1928 roku w Szymanowie, zmarł w 2014 roku

Artysta malarz, profesor akademicki, laureat licznych nagród i wyróżnień (m. in. Grand Prix Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie w 1968 roku czy Nagrody im. George’a Rowney’a w Londynie w 1973 roku). Związany był z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, początkowo jako uczeń Jana Cybisa, następnie jego asystent, a od 1979 roku profesor. W malarstwie Dominika obecne były inspiracje koloryzmem, malarstwem informel. Najważniejsze dla artysty były odwołania do natury. Pierwszą wystawą Dominika była ekspozycja w warszawskim Arsenale w 1955 roku. Poza malarstwem zajmował się drzeworytem, ceramiką, gobelinem czy grafiką komputerową.