Bożek Kacper (ur. 1974) "Zdziczała Orkiestra"

  • 1 200 zł

  • Datowanie: 2014 r.
  • sygnatura: sygn. i dat. p.d.: „Kacper Bożek XIV / XXI”
  • Technika: akwaforta, sucha igła
  • Wymiar: 24,7 x 66,2 cm (wym. grafiki)

oznaczenie egz. l.d.: „11/100″

napis dolny środek: „Zdziczała Orkiestra”

Biografia: Bożek Kacper (ur. 1974)

Kacper Bożek urodził się w 1974 roku w Krakowie

Kacper Bożek ukończył Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem oraz Wydział Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pracę dyplomową zrealizował pod opieką prof. Stanisława Wejmana w pracowni miedziorytu i litografii. Zajmuje się grafiką warsztatową i rysunkiem. Posługuje się takimi technikami graficznym, jak akwaforta, akwatinta i mezzotinta. Cechą wspólną tworzonych przez niego grafik jest kreowanie opowieści, wielowątkowych historii, bez wyraźnych granic początku i końca, a skłaniających bardziej do indywidualnych poszukiwań znaczeń i sensu. Artysta inspiruje się czasami średniowiecza. Pełno w jego dziełach rycerzy, smoków i bestii. Fascynują go także wampiry, stąd w jego pracach odczuwa się pewien niepokój, strach, ale też makabrę i groteskę. Każde jego dzieło jest starannie dopracowane i charakteryzuje się niemal anatomiczną dokładnością. Bożek zajmuje się również tworzeniem ekslibrisów (miniaturowych dzieł sztuki, których stylistyka i repertuar form nawiązują do grafik pełnoformatowych). Jego niezwykły talent i indywidualny styl był wielokrotnie doceniany. Artysta jest laureatem m. in. takich nagród jak: prestiżowa nagroda Leonardo Sciascia Prize Amateur d’Estmapes w Mediolanie z 2012 roku, Nagroda Specjalna w konkursie ZPAP „Grafika miesiąca" z 2008 roku, Grafika Roku, Grand Prix za „Milites Templi” z 2002 roku czy Stypendium Twórcze Miasta Krakowa z 2003 roku.  Przykładem prac Bożka są ilustracje do książki Michaiła Bułhakowa „Mistrz i Małgorzata”, „Gabinet osobliwości”, „Horrorshow” czy „Bożek przydrożny” (z cyklu bożkowych postaci). Artysta swoje prace prezentował m. in. w Krakowie, Poznaniu czy Lublinie.

Wystawy indywidualne

1998 Galeria Gołogórski, Kraków
1998 Galeria Na prowincji, Lublin
2003 Galeria Sztuki Współczesnej, Myślenice
2003 Muzeum Historyczne m. Krakowa
2004 Galeria Wydziału Grafiki ASP, Kraków
2004 Galeria Nautilus, Krakowie
2004 Galeria Czas, Będzin
2007 Mistrz i Małgorzata, Galeria Nautilus, Kraków
2010 Muzeum Nadwiślańskie, Kazimierz Dolny; Galeria Nautilus, Kraków
2011- Kunstverein, Alsdorf, Niemcy

Wystawy zbiorowe i konkursy

1988 Interprint, międzynarodowa wystawa grafiki studenckiej, prezentowana w Polsce, Irlandii, Holandii,
USA, Wielkiej Brytanii
1999 Pierwsze Biennale Grafiki Studenckiej, Poznań
1999 I Międzynarodowy Konkurs Rysunku, Wrocław
1999 Litografia w Akademii, Kraków
1999 Miedzioryt w Akademii, Kraków
2000 Galerie Internationale, Aiseau (Belgia)
2000 Galerie Kunen, Dulmen (Niemcy)
2000 Kunstere fra Polen, Kopenhaga (Dania)
2000 Dyplom 2000, Pałac Sztuki, Kraków
2001 Konfrontacje 2001, Polska i czeska grafika, Dom Polonii, Kraków
2001 Mondo Cane, Jan Fejkiel Gallery, Kraków
2002 Salon d’Estampa, Madryt (Hiszpania)
2002 Kunst aus Krakau, Galerie Kunen, Dulmen (Niemcy)
2003 Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej, Kraków–Moskwa
2004 Don Kichot. Współczesna próba interpretacji, Dominik Rostworowski Gallery, Kraków
2004 Stypendyści Miasta Krakowa, Kamienica Lamellich, Kraków
2005 Don Kichot, Muzeum Narodowe, Kamienica Szołayskich, Kraków, Kowno (Litwa)
2006 Grafika ze zbiorów krakowskiej ASP 1946-2006, Muzeum Książąt Czartoryskich, Kraków
2007 Podróż. Artystyczne interpretacje, Wystawa z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego
Galeria Nautilus, Kraków
2011 "Eastern European Printmakers", New Orlaen, Sommerville, New York

Nagrody

1999 Nagroda D’Ann & Gus’a Mazzocca za najlepszą pracę studencką
1999 Nagroda Małgorzaty i Andrzeja Zająców za najlepszą pracę studencką
2000 Nagroda Tadeusza Kulisiewicza za pracę dyplomową
2000 Grafika Roku (III nagroda za „Bożek Ciężkozbrojny”)
2001 I nagroda w konkursie na exlibris organizowanym przez Bibliotekę Raczyńskich w Poznaniu
2002 Grafika Roku, Grand Prix za „Milites Templi”
2003 Stypendium Twórcze Miasta Krakowa
2008 Nagroda Specjalna w konkursie ZPAP

Prace w zbiorach

Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
Biblioteki Narodowej w Warszawie
Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu
Fundacji Galerii Na prowincji w Lublinie
Muzeum Historycznego Miasta Krakowa
Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy
Triennale Grafiki w Krakowie
Kolekcje prywatne